Ubezpieczenie górskie jest bardzo przydatne, a w niektórych krajach nawet obowiązkowe. Wystarczy spojrzeć na bliską nam Słowację. Wycieczka w tamtejsze Tatry wiąże się z ryzykiem pokrycia ogromnych kosztów nie tylko w przypadku poważnych urazów, ale nawet w przypadku zwykłego skręcenia kostki lub podobnego nieszczęśliwego wypadku. W zależności od długości wycieczki i wysokości, jakie planujemy zdobywać, w internecie znaleźć można całą gamę ubezpieczeń w góry, które zasługują na Twoją uwagę.

Czy w polskich górach potrzebuję ubezpieczenia?

Polska jest jednym z niewielu krajów, w których akcje ratownicze GOPR i TOPR są bezpłatne, to znaczy opłacane są z pieniędzy publicznych. Daje to znacznie większą pewność w kwestii wędrowania i ewentualnej wspinaczki bez dokupionego ubezpieczenia. Faktycznie, zarówno sprowadzenie z gór, jak i opieka na SOR będzie bezpłatna dla obywateli Polski. Warto jednak pamiętać o ewentualnej rehabilitacji, czy wizytach kontrolnych u prywatnych lekarzy, które bez pomocy ubezpieczenia mogą znacznie uszczuplić portfel. W takich przypadkach dobrze dobrane ubezpieczenie sportowe może znacznie polepszyć sytuację finansową.

Jakie ubezpieczenie w góry?

Tak jak zostało to już wcześniej wspomniane, w wielu krajach, na czele ze Słowacją, koszty akcji ratowniczych pokrywane są przez ofiary wypadku. Nie trzeba tłumaczyć, że kwoty o jakie chodzi w takim przypadku to nie dziesiątki czy setki, ale tysiące. Z tego właśnie względu, szczególnie za granicą ubezpieczenie jest niemal obowiązkowe.

Ubezpieczenie w góry nie zawsze pokrywa się ze zwykłym ubezpieczeniem, nawet jeśli myślimy o granicach naszego państwa. Generalnie wspinaczka górska w górach takich jak Tatry Wysokie, a tym bardziej Alpy czy Pireneje, zaliczana jest do sportów wysokiego ryzyka. Z tego względu właśnie na ubezpieczenia o takim zakresie powinniśmy patrzeć. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, czy wykupiony przez nas wariant obejmuje sporty zimowe, jeśli planujemy wędrówki w mroźne miesiące.

Wycieczki jednodniowe lub kilkudniowe

Jeśli planujemy wyjazd na jeden lub kilka dni, warto zainteresować się ubezpieczeniami na konkretne dni. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest SIGNAL IDUNA. W tej ofercie koszt jednego dnia podróży zaczyna się już od 4 złotych. Kwota ta rośnie nieco w zależności od zwiększania zakresu obejmowanych usług, ale nadal jest to bardzo opłacalny wybór.

Ubezpieczenia długoterminowe

Ubezpieczenie SIGNAL IDUNA oferuje również możliwość wykupienia karty. Ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka można kupić już za nieco ponad 100 złotych. Taki wariant polecany jest osobom, które w góry zaglądają kilka razy w roku. Warto mieć na uwadze, że to ubezpieczenie jest bardzo przydatne nie tylko przy uprawianiu niebezpiecznych sportów, ale również przy zwykłym podróżowaniu.

Ubezpieczenia dla studentów>

Studenci mogą cieszyć się znacznie bardziej atrakcyjną ofertą niż osoby dorosłe, które pracują. Bardzo często ubezpieczenia są nie tylko tańsze, ale również znacznie bogatsze w pokrywane usługi oraz kwoty wynagrodzeń. Najbardziej atrakcyjną ofertę w tej kwestii prezentuje karta EURO26. Za cenę 200 złotych młodzież od 5 do 30 roku życia może zdobyć ubezpieczenie obejmujące nie tylko sporty wysokiego ryzyka, ale również sporty ekstremalne oraz sporty zimowe, na czele z narciarstwem. Karta taka ważna jest na terytorium całej Europy.

Drugim wygodnym dla studentów rozwiązaniem jest wyrobienie międzynarodowej legitymacji ISIC. Jest to opcja nieco droższa, ale posiadająca atut w postaci poświadczenia o statucie studenta. Obie karty posiadają specjalną listę atrakcji dodatkowych, takich jak bilety wstępu czy hotele, w których z ich pomocą dostać można zniżki.

Author