Jazda na rowerze to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu oraz świetna alternatywa dla komunikacji miejskiej, czy też samochodu. Jednak dobry rower to także spory wydatek i łakomy kąsek dla złodziei. Poza tym jazda na rowerze po ruchliwej ulicy może generować różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o ubezpieczeniu roweru i rowerzysty poprzez wybranie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej.

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie rowerowe?

Jazda na rowerze staje się w Polsce z roku na rok coraz bardziej popularna. W wielu miastach i miejscowościach powstają nowe ścieżki rowerowe oraz miejsca, gdzie można bezpiecznie zostawić swój rower. Mimo to użytkownicy jednośladów na co dzień są narażeni na kradzieże, wypadki czy potrącenia. Incydenty z udziałem pieszych lub samochodów zdarzają się notorycznie i w takim wypadku rowerzysta może być zarówno ofiarą wypadku, jak i jego sprawcą. Dlatego, jeśli rowerzysta posiada stosunkowo drogi rower oraz często się nim przemieszcza, to dla własnego komfortu i bezpieczeństwa powinien rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia rowerowego. Ponieważ takie ubezpieczenie rowerowe uchroni rowerzystę od odpowiedzialności cywilnej oraz pomoże mu odzyskać pieniądze za skradziony lub zniszczony sprzęt.

Jazda na rowerze to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu oraz świetna alternatywa dla komunikacji miejskiej, czy też samochodu

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie rowerowe?

Podstawą dobrej polisy rowerowej będzie ubezpieczenie roweru od kradzieży. Ponieważ współczesne rowery, a w szczególności te wyczynowe i górskie mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wówczas podczas zawierania umowy ubezpieczyciel oszacuje wartość roweru i na tej podstawie zaproponuje danej osobie polisę o określonej wysokości. Poza tym kompleksowe ubezpieczenie rowerowe powinno obejmować również:

  • OC rowerzysty na pokrycie ewentualnych szkód spowodowanych przez rowerzystę w trakcie jazdy na rowerze
  • NNW będące finansowym wsparciem w razie doznania uszczerbku na zdrowiu w trakcie jazdy na rowerze
  • Assistance, czyli pomoc w transporcie zepsutego roweru, rower zastępczy i dostęp do infolinii medycznej
  • ubezpieczenie bagażu na wypadek jego utraty bądź kradzieży.

Oczywiście im więcej opcji dana osoba wybierze, tym składka będzie wyższa. Jednak dla sportowców wyczynowo jeżdżących na rowerze lub dla osób pokonujących codziennie długie trasy na jednośladzie, takie kompleksowe ubezpieczenie rowerowe może być bardzo przydatne.

Podstawą dobrej polisy rowerowej będzie ubezpieczenie roweru od kradzieży

Czego nie obejmuje ubezpieczenie rowerowe?

Warto pamiętać, że nawet najlepsza polisa ubezpieczeniowa nie zwalnia rowerzysty z konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Dlatego każde ubezpieczenie rowerowe posiada pewne wyłączenia, które zwykle dotyczą jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, szkód wyrządzonych umyślnie oraz kradzieży bez rabunku. Poza tym polisa może nie obejmować szkód powstałych na skutek wyczynowej jazdy na rowerze, ponieważ w takiej sytuacji trzeba wykupić specjalną polisę dedykowaną sportowcom. Wynika to z faktu, że uczestnictwo w zawodach oraz jazda w ekstremalnych warunkach wiążą się z dużo większym ryzykiem upadku i uszkodzenia roweru.

Niektóre agencje ubezpieczeniowe posiadają specjalne pakiety dla rowerzystów, którzy chcieliby wykupić ubezpieczenie od kradzieży razem z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Wówczas można szybko i wygodnie obliczyć wysokość składki za pomocą kalkulatora online lub formularza dostępnego na stronie danej firmy ubezpieczeniowej. Ważne, by wybierać oferty od sprawdzonych ubezpieczycieli oraz by zawsze przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić, co konkretnie obejmuje dana polisa.

Author